adwokatradcapabianice@gmail.com
(42) 307-07-70

Odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)

Od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ustalającej prawo do renty lub emerytury służy odwołanie. Jeżeli zatem nie zgadzamy się z decyzją wydaną przez organ, powinniśmy złożyć odwołanie do Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Odwołanie można złożyć osobiście w organie, który wydał decyzję lub można nadać je pocztą (koniecznie listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru) na adres korespondencyjny organu, który wydał decyzję (adres ten winien być wskazany w decyzji dotyczącej świadczenia). Co istotne – odwołanie można złożyć nie tylko na piśmie, ale również ustnie do protokołu w siedzibie placówki ZUS.

Termin na wniesienie odwołania to miesiąc od dnia doręczenia decyzji ZUS. Od odwołania nie trzeba uiszczać żadnych opłat.

W zależności od stanu faktycznego danej sprawy, konieczne jest powołanie w odwołaniu określonych dowodów, np. dowodu z dokumentów, zeznań świadków czy dowodu z opinii biegłego sądowego. Oczywiście, przedmiotowe wnioski dowodowe (dotyczące świadków oraz biegłych) będą rozstrzygane tylko wtedy, kiedy sprawa trafi do sądu. W chwili otrzymania odwołania organ może bowiem uznać odwołanie za oczywiście uzasadnione i zmienić wydaną wcześniej decyzję bądź ją uchylić, w szczególności jeżeli organ otrzyma dodatkowe dokumenty, którymi nie dysponował wcześniej. W takiej sytuacji sprawa nie zostanie przekazana do sądu. Jeżeli jednak organ nie zgadza się z naszym odwołaniem to przekazuje sprawę do sądu, a wtedy sąd proceduje i rozpoznaje zgłoszone przez odwołującego wnioski dowodowe, a więc m.in. wniosek o dopuszczenie dowodu z zeznań świadków i wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego sądowego. Organ ma obowiązek załączyć do akt sprawy akta osobowe odwołującego, aczkolwiek w odwołaniu warto również sformułować wniosek w tym zakresie. W sprawach o emeryturę i rentę często decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy ma właśnie przywołana wyżej opinia biegłego sądowego. Jakiej specjalności biegły ma być dopuszczony w sprawie decyduje charakter schorzeń odwołującego.

Jeżeli sprawa trafi do Sądu to zakończy się ona wydaniem wyroku w sprawie. Od wyroku służy jeszcze apelacja do sądu II instancji – może wnieść ją zarówno odwołujący, jak i organ. Oczywiście środek zaskarżenia ma prawo wnieść podmiot, który ma w tym interes prawny. Mówiąc wprost – podmiot, który przegrał sprawę.

Pomoc prawna świadczona przez adwokata lub radcę prawnego zajmującego się sprawami ubezpieczeń społecznych może obejmować samą poradę prawną (na którą składa się również szczegółowa analiza zgromadzonej w sprawie dokumentacji), sporządzenie odwołania lub  innych pism składanych w toku sprawy, jak również pełną reprezentację przed sądem.

radca prawny Anna Krysiak-Schechinger
Kancelaria Radcy Prawnego

Pabianice, ul. Zamkowa 36 lok. 1.3
Łódź, ul. Radwańska 4 lok. 15

Majchrzak & Krysiak

Majchrzak & Krysiak